Terapia Wad postawy
Wady postawy to problem spotykany coraz częściej. Dotykają one dzieci, młodzież oraz dorosłych. W wielu przypadkach wynikają z niezdrowych nawyków oraz trybu życia. Stosując odpowiednie techniki, można jednak im zapobiec lub zmniejszyć związane z nimi dolegliwości.
Czym są wady postawy?
Wady postawy to wszelkie odstępstwa od prawidłowej postawy. Mogą być one wrodzone, wynikać z niezdrowych nawyków lub stanowić następstwo chorób. Wady pojawiają się obrębie kręgosłupa, klatki piersiowej oraz kończyn dolnych i stóp. Do najczęstszych wad postawy należą:
- Skolioza – strukturalna deformacja kręgosłupa, zachodzącą w trzech płaszczyznach. Najczęściej jest rozpoznawana po asymetrii wcięć w talii, nierównej wysokości ramion lub odchyleniu tułowia do boku względem miednicy;
- Plecy okrągłe – można poznać je po zapadaniu się klatki piersiowej i wysunięciu się barków oraz głowy do przodu;
- Plecy wklęsłe – charakteryzują się lordozą lędźwiową, czyli wygięciem lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Osłabia to mięśnie brzucha oraz pośladków;
- Plecy płaskie – spłaszczenie fizjologicznych krzywizn połączone z tyłopochyleniem miednicy;
- Koślawość kolan – nadmierna odległość pomiędzy kostkami przyśrodkowymi;
- Płaskostopie – obniżenie sklepienia stóp;
- Klatka piersiowa kurza – mocne uwypuklenie mostka i przymostkowych końców
żeber. Można ją poznać po widocznych wklęsłościach po bokach ciała.
Jak leczyć wady postawy?
Rehabilitacja w przypadku wad postawy powinna być kompleksowa i połączona z konsekwentną pracą pacjenta. Zazwyczaj jest ona długotrwała i wymaga zmian w codziennych nawykach pacjenta. Podstawę terapii stanowią ćwiczenia korygujące konkretne wady, dobrane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Bardzo ważna jest troska o ergonomię pracy czy nauki, wdrożenie aktywności fizycznej oraz zadbanie o zachowywanie odpowiedniej pozycji w czasie wykonywania wszystkich codziennych czynności.
W naszych gabinecie fizjoterapeutycznym zajmujemy się różnorodnymi wadami postawy niezależnie od wieku pacjenta. Zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia szczegółowego planu rehabilitacji.