Kinesiotaping, Kinesiologytaping
Kinesiotaping to terapia łącząca elementy medycyny europejskiej i dalekowschodniej, gdzie nie leczy się choroby (objawów) ale pacjenta. Polega ona na naklejaniu na ciało pacjenta rozciągliwych plastrów, ukierunkowanych na konkretną dolegliwość pacjenta i zgodnie z zasadami plastrowania. Ciało człowieka posiada swój własny system regeneracji, który pomaga mu szybciej wracać do zdrowia. W latach 70-tych XX wieku japoński chiropraktyk – dr Kenzo Kase odkrył, iż można aktywować naturalny proces powrotu do zdrowia używając elastycznych plastrów. Dzięki jego zaangażowaniu wykształcił się nowy sposób dla profilaktyki i leczenia dolegliwości, urazów oraz schorzeń o szerokim zastosowaniu nie tylko w medycynie sportowej lecz także w ortopedii i rehabilitacji.
Założenia i przebieg terapii:
Plastrowanie zwane również „Tapingiem Medycznym” ulepsza działanie naturalnego systemu regeneracji organizmu poprzez aktywację układów neurologicznego i krążenia. Wykonywanie zabiegu wymaga przygotowania i właściwej wiedzy terapeutycznej, gdyż taśmy do tapingu są przyklejane na ciało Pacjenta w sposób odpowiedni dla osiągnięcia założonych celów terapii.
Kierunek, sposób i stopień rozciągnięcia plastrów zależny jest od diagnozy względem rodzaju dolegliwości lub schorzeń, oraz miejsca ich wystąpienia. Metoda ta pozwala na normalizację napięcia mięśniowego oraz pobudzenie i usprawnienie pracy układu limfatycznego. Następuje zwiększenie się ilości i prędkość przepływającej limfy, co wspomaga eliminację zastoin limfatycznych, zmniejszenie stanów zapalnych, redukcje podskórnych krwiaków.
Metoda wykazuje działanie przeciwbólowe, usprawniając jednocześnie krążenie w chorych tkankach. Poprawa mikrokrążenia automatycznie usprawnia procesy biologiczne, chemiczne i fizyczne zachodzące w skórze. Powracający do zdrowia Pacjenci odzyskują także zakres ruchu i siłę mięśni.
Metoda ta posiada szerokie zastosowania w leczeniu schorzeń nerwowych, mięśniowych i narządowych. Szczególnym wskazaniem są:
- zespoły przeciążeniowe mięśni i stawów;
- zespoły bólowe mięśni i stawów;
- zespoły bólowe i przeciążeniowe szyjnego, piersiowego i lędźwiowego odcinka kręgosłupa;
- stany po urazach i zabiegach operacyjnych tkanek miękkich;
- zapalenia ścięgien, mięśni, więzadeł;
- obrzęki limfatyczne;
- krwiaki powstałe po urazach czy zabiegach operacyjnych;
- wspomaganie pracy mięśni np. podczas aktywności fizycznej;
- stopa opadająca;
- blizny;
To co wyróżnia metodę kinesiologytaping’u spośród innych zabiegów przeciwbólowych, to:
- dobra tolerancja przez Pacjenta;
- oddziaływanie lecznicze 24 godziny na dobę;
- brak skutków ubocznych;
- szybkość jej aplikowania;
- niskie koszty terapii;
- długi okres użytkowania
Taśmy do kinesiotapingu są wykonane z hipoalergicznej bawełnianej tkaniny – umożliwiają oddychanie i nie powodują uczuleń ani odparzeń. Dzięki wodoodpornej warstwy klejącej plastry bardzo dobrze łączą się ze skórą pacjenta. To wysoce skuteczna metoda, wspomagająca procesy lecznicze, której działanie następuje od momentu rozpoczęcia zabiegu przez okres kilku dni a nawet tygodni – do momentu odklejenia się plastra.
Bardzo ważne – terapia ta, dzięki swojej wyjątkowej i łagodnej formie aplikacji znajduje szerokie zastosowania u dzieci, kobiet w ciąży, a także osób w podeszłym wieku.
Do najważniejszych przeciwwskazań plastrowania należą:
- uszkodzenia i choroby skóry lub świeże tatuaże w miejscu aplikacji plastra,
- ostra faza reumatyzmu,
- niezrośnięte złamania,
- cukrzyca,
- żylaki,
- zakrzepica żył głębokich,
- niewydolność krążeniowa,
- niektóre nowotwory złośliwe.
Przed zamocowaniem plastrów nie należy stosować balsamów, maści lub kremów, ponieważ zmniejszają one przyczepność kleju. Z kolei owłosienie w miejscu przyklejenia plastra może powodować dyskomfort podczas usuwania go. W trakcie stosowania terapii pacjenci powinni unikać opalania się i spożywania alkoholu.