Czy należy zrezygnować z ćwiczeń podczas epidemii?
Stan epidemii koronawirusa zmusił wiele osób do zmiany trybu życia. Tym samym obecna sytuacja wpłynęła na zmianę planów treningowych. Sport a koronawirus to częsta kwestia poruszana w mediach od początku wprowadzenia stanu epidemii. Oczywiste jest, że w zawieszeniu pozostają treningi na siłowniach czy pływalniach. Wielu miłośników aktywności na świeżym powietrzu pyta czy można biegać. Warto podkreślić, że nie istnieje konieczność rezygnacji z biegania czy jazdy rowerem. Jedynym warunkiem jest uprawianie sportu w pojedynkę. Dowiedz się, czy aktywność fizyczna jest lepsza dla zdrowia, niż ćwiczenia w domu.
Czy można biegać w czasie epidemii koronawirusa?
Rozwiewając wszelkie wątpliwości, nie ma żadnych przeciwwskazań do zawieszenia treningów biegowych. W przypadku biegaczy, którzy regularnie realizują program treningowy, który nie prowadzi do przetrenowania, poprawia się wydolność układu odpornościowego. Polega ona na polepszeniu zdolności do wykrywania patogenów oraz radzenia sobie z nimi. Dzięki temu biegacze rzadziej chorują na infekcje górnych dróg oddechowych, do których należy koronawirus. Obecnie najlepiej stawiać również na bieganie w I lub II zakresie, czyli o niskiej lub średniej intensywności. Nie warto decydować się na III zakres biegania, ponieważ ciężki trening połączony ze stresem zwiększa ryzyko zachorowania.
Czy jazda na rowerze to dobry pomysł?
Jazda na rowerze to aktywność fizyczna, która ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie. Warto jednak pamiętać o tym, aby nasz trening kolarski był niezbyt intensywny, a także wybierać miejsca odosobnione, takie jak las lub przestrzeń poza miastem. W tym przypadku kwestia dotyczy nie tylko sportu a koronawirusa, ale również roweru jako środka transportu. To idealne rozwiązanie na przemieszczanie się w pojedynkę, które może uchronić nas przed zarażeniem koronawirusem. Ponadto, wybierając jazdę rowerem, dbamy o nasze środowisko, co jest niezwykle ważne również w tym czasie.
Koronawirus a sport: czy aktywność na świeżym powietrzu jest bezpieczna dladrowia?
Bezpieczeństwo aktywności na świeżym powietrzu jest zatem uzależniona od rodzaju treningu, jaki wybierzemy. Decydując się na sport poza domem, warto wybrać mniejszą intensywność treningu, która jest wykonywana regularnie. Pamiętajmy, że osoby, które nie trenują na co dzień, są znacznie bardziej narażone na ryzyko infekcji. Osobom, które chcą zacząć regularne treningi, zaleca się zatem początkowe odbywanie ich w domu (np. slow jogging, czy jazda na rowerku stacjonarnym). Aktywność fizyczna powinna również odbywać się w miejscach, w których nie ma dużych skupisk ludzkich.
mgr Marcin Ciesielski, Fizjoterapeuta